Yunan Savunma Bakanı’ndan Türk İHA’sı açıklaması

Yunanistan topraklarını korumak için insansız hava aracı (İHA) karşıtı bir kubbe inşa edeceklerini açıklayan Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Dendias, Ermenistan ziyaretinde Türkiye’nin Bayraktar TB-2 İHA’larıyla ilgili bilgi topladığını belirtti.

Naftemporiki gazetesine konuşan Dendias, Yunan ordusunu reformdan geçirerek kendi savunma teknolojileri programlarını geliştireceklerini söyledi.

Dünyada ve bölgede jeopolitik belirsizliğin son üç yılda arttığını ve Yunanistan’ın her türlü senaryoya hazırlanması gerektiğini kaydeden Dendias, muhabirin “Ukrayna 21. yüzyıldaki savaşlarda İHA ve İHA savar sistemlerin önemli rol oynayacağını gösterdi. Komşu Türkiye bu alanda önemli gelişme kaydetti. Yunanistan ne durumda?” sorusuna, Azerbaycan’ın Bayraktar İHA’larını kullanmasına değinerek şu yanıtı verdi:

“Bu alandaki teknolojik gelişmelerin küresel düzeyde savaşları değiştirdiği açık. Ermenistan’a son ziyaretimde İHA’ların modern savaş alanında nasıl kullanıldığı konusunda kapsamlı bilgi edindim. Biliyorsunuz ki bu ülkenin ordusu, Bayraktarlar dahil İHA’ları yaygın olarak kullanan bir ordunun saldırısına uğradı. Savunma iş birliği için Ermenistan’la birlikte çalışacağız. Yunanistan bu alanda kapasitesini güçlendirmek için çalışıyor. Yunan topraklarını kapsayan İHA savar bir kubbe inşa edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x